• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Hiçbir şey ördüğün falan yok
"Hala Atatürk döneminin rakamlarına ulaşamadık''(Binali Yıldırım)

 Ankara - Erzurum demiryolu hattı açılışı, 1939
Ankara - Erzurum demiryolu hattı açılışı, 1939 

Çok yakın bir zamana kadar bazı insanlar, Kurtuluş Savaşı'nın hiç yaşanmadığını dile getiriyorlardı. Günümüzde bu kadar uç iddialarda bulunanlar fazla kalmamış olsa da benzer iddialar ile karşımıza bir çok insan çıkabiliyor, bunlardan bir tanesi de Recep Tayyip Erdoğan.Recep Tayyip Erdoğan'a göre Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde Demiryolu yatırımları yapılmadı.Bu idiasını şu sözleri ile dile getiriyor: "Neyi ördün? Hiçbir şey ördüğün falan yok. Demir ağlarla Türkiye’yi biz örüyoruz."   

Hiç şüphe yok ki Erdoğan doğru bilgi vermiyor. Başbakanın böyle bir iddiada bulunmasının nedeni, halkımızın bazı kesimleri arasında bir hayli yaygın olan, inançtan kaynaklanmaktadır. Bazı kesimler, kulağa komik geliyor olsa da Atatürk döneminde bu ülkeye tek bir çivi bile çakılmadığı yalanına inanmakta hatta yeri geldiğinde bu yalanı militanca savunmaktadırlar.

Mustafa Kemal Atatürk, için demiryolları çok önemliydi.Bu konuyla ilgili olarak şu sözleri söylemiştir: "Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır." Bu konuda objektif bir değerlendirme yapabilmemiz için rakamlarla konuşmamız gerekiyor. 1923 yılı itibariyle Anadolu'da 4559 km demir yolu vardı.Bu rakam 1940 yılı itibariyle 8637 kilometreye ulaşmıştır. Burada büyük bir başarı söz konusu.

Cengiz Soysal

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2325 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın