• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Atatürk, Arkeoloji ve Antropoloji
Mustafa Kemal Atatürk, Arkeoloji ve Antropoloji gibi bilimlere büyük önem vermişti. Buna karşın, gerek günümüzde, gerekse Atatürk'ün döneminde, Arkeoloji ve Antropoloji'nin öneminin farkına varamamış insanlar vardı. Mustafa Kemal Atatürk, bu sorunun eğitim ile çözüleceğine inanıyordu. Ama o eğitimden bahsederken, diploma almış insanlardan bahsetmiyordu. Şu sözler ona iattir: "Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir. " 

Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim ile ilgili söylediklerini, bir siyasetçimizin şu sözleri fazlasıyla haklı çıkarıyor "Sürekli yok arkeolojik şey, yok çömlek çıktı, yok şu çıktı, yok bu çıktı ile önümüze engeller koydular" 

Belirttiğimiz gibi, Atatürk, günümüzün aksine Arkeolojiye büyük bir önem vermişti. Onun, Arkeolojiye ve Eski Çağ Tarihine verdiği önemi 1930 yazında Yalova'da Afet İnan'a söylediği şu sözlerden anlayabiliriz:

(...) "Çamurdan tuğla, çanak çömlek ilk insanın yaptığı eserler dendir. Hayvanları ehlileştirmek onlardan muhtelif suretlerle istifade etmek, hayvanları sürüler halinde bulundurmak, insanların ilk yaptığı işlerdendir. Ziraat de böyledir. Bundan başka insanlar bulundukları mıntıkaya göre kerpiçten, tuğladan veya taştan binalar yaptılar. Kanallar açarak bataklıkları kurutmak, muhtelif tarzda sulama usulleri de insanların ilk buldukları şeylerdendir. Güneşi ve yıldızları müşahede sayesinde takvimin esasını koyan, tabiatın en büyük kuvvet olduğunu keşfeden binlerce sene evvel yaşamış eski insanlardır. Gemi inşa eden ve denizlerde dolaşmak kabiliyetini de gösteren, ticaret etmesini öğrenen bu insanlardır. Bütün bu saydıklarımız dünyada ve bütün beşeriyette ilk medeni eserlerdir..."

Atatürk'ün arkeoloji ile söylediği bir başka söz, onun Arkeolojiye ve Antropolojiye verdiği önemi bizlere bir kez daha vurgulamaktadır;

“Tabiatın esrar dolu sinesine her gün daha çok girmekte olan insan zekası, realiteye kavuşmak için çalışanları tatmin edecek ve insanlık tarihini aydınlatacak ilimler bulmuş ve tespit etmiştir. İşte Arkeoloji ve Antropoloji, o ilimlerin başında gelir. Tarih, bu son ilimlerin bulduğu belgelere dayandıkça temelli olur. Onun içindir ki, bizim tarih belgelerimizin her parçası klasik sayılan kültür eserlerinin de aynasıdır.”

Atatürk, Arkeolojiye çanak çömlek diyen insanlardan hiç hoşlanmamaktaydı ve bunun bir zihniyet meselesi olduğunu düşünüyordu.Atatürk'ün bu konudaki düşüncelerini, Üniversite reformu ile ilgili bir raporu incelerken bir köşeye yazdığı şu ifadelerden görebiliriz;

"Görülüyor ki mesele taştan, topraktan, vazodan söz etmekle sonuçlandırılamaz.Vazo denilen kıymetli eserlerden anlayan hassasiyette insan yetiştirmektir.Yoksa her çeşit entstitüler hayvan ahırı olur."

Batuhan AĞAŞ

 Antalya, Aspendos Atatürk
Antalya, Aspendos

 Antalya, Aspendos, 9 Mart 1930
Antalya, Aspendos, 9 Mart 1930

 Ankara 1934 Atatürk Müze ziyaretinde
Ankara 1934

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
3460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın