• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Atatürk'ün Düşünceleri Çağın Gerisinde mi Kaldı? Bunu İddia Edenlerin Amacı Ne?

Atatürk'ün düşünceleri çağın gerisinde mi kaldı? Bunu İddia Edenlerin Amacı Ne?

Atatürk'ün düşünceleri çağın gerisinde mi kaldı? Bu soruyu qşiretlerin peşine takılmış, kitap okumak gibi zahmetlere hiç girmemiş, tarih ve siyaset konusunda fikir sahibi olabilecek bir donanıma sahip olmadığı halde, kendisini sosyalist ilan etmiş, olan elit bir Kürt'e soracak olursanız evet cevabını alırsınız..

Yine bu soruyu: yaşamak için, Diyarbakır'ı, Şırnak'ı veya muhafazakar şehirleri değil de, Atatürkçülerin yoğun olarak yaşadığı semtleri seçen, düşüncelerini özgürce açıkyabilmesini bu semtlerde yaşamasına borçlu olan, aslında özgürlüğünü o kin kustuğu Atatürkçülerin büyük hoşgörüsüne borçlu olan ve Türkiye'ye karşı olmayı övünç meselesi haline getirmiş, bazı solculara soracak olursanız, evet cevabını alırsınız.

Yine, asırların getirdiği cehaletten kendisini kurtarmayı başaramamış, akla ve bilme karşı çıkmayı İslamiyet'e hizmet etmek zanneden, bir yobaza soracak olursanız evet cevabını alırsınız.

Peki Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirleri nelerdir? Bu önemli soru, hayattayken ona pek çok defa sorulmuştur. Onun bu soruya verdiği cevap şudur:

"Ben, manevî miras olarak hiçbir âyet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar."

Peki sizlere soruyorum: Aklın ve bilmin modası geçti de bizlerin mi haberi yok? Yobazların bu şekilde düşünmesi normal de, kendisini sosyalist ilan etmiş bir Kürt'ü ve ilerici olmakla övünen Atatürk'ü küçümseyen bazı solcuların tavrını nasıl açıklayacağız?

Bu soruya verilebilecek çok cevap var. Ama Mustafa Kemal Atatürk'ün bir fikri daha var ki o da çok önemli. Evet, Mustafa Kemal Atatürk, aklı ve bilimi miras bıraktı. Ama o aynı zamanda Türk milletine hizmet etmeyi ilke edinmiş birisiydi. Burada, millet kelimesi bizi cevaba görüten kelime. Atatürk, milletin çıkarlarını, her şeyden üstün görmüştü. Oysa bu hassasiyeti, Sosyalist kılıklı bir Kürt'te göremezsiniz. O sadece kendi ırkının geleceği konusunda endişe taşır. Bahtettiğimiz solcularda da milli hassasiyet gibi bir tavrı göremezsiniz. Onlar bu kavramı değersiz görürler. Gerçi onların millet konusunda hassas oldukları zamanlar olmadı değil. Mesela onların, Ermenilerin, Kürtlerin hatta Pomakların milli değerleri konusunda hassasiyet gösterdiklerine çok defa şahit olduk.

Demem o ki, Türk milletinin değerleri konusunda, hassas olmayıp da Ermeni milletinin değerleri konusunda hassas olanların ve kendi ırkının geleceğinden başka hiç bir şeyi düşünmeyen, sosyalist kılıklı, etnik milliyetçilerin, Atatürk'e saldırmaları, onun fikirlerini çürütmeye çalışmaları çok doğal. Eğer bunun aksi bir tablo ile karşı karşıya olsadık bu garip olurdu.

BATUHAN AĞAŞ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1631 kez okundu

Yorumlar

     16/09/2015 22:19

SİYASET VE ASKER BAŞARILARI NE KERTE BÜYÜK OLURLARSA OLSUNLAR İKTİSAT BAŞARILARI İLE TAÇLANAMAZLARSA KAZANILAN YENGİLER YAŞAYAMAZ. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK___ bu söylediği sözlerden biri kaldıki insanlık için söylediği çok sözler vardır gerekli olan onu yaşadığı zamanla anlamaktır binlerce yıl geçsede aradan zamana uyar SÖZLERİ aksini ispat etmeye çalışan şarlatandır ilimle bilimle alakası olmayandır
Misafir -