• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Ankara Savaşı

Dinsel açıdan bakarsak Tanrı Avrupa'yı koruyordu. Tarihsel açıdan bakarsak Türklerin kötü talihi sonucunda Yıldırım Beyazid, Aksak Timur'la aynı dönemde yaşamıştır. Timur'un gururu yenilmezliğinden geliyordu; bugün anlıyoruz ki Yıldırım ise yaklaşık bir yüzyıldan kısa bir süre sonra bir milyon kilometre karelik sağlam bir imparatorluğun vücut bulmasının gururuna sahipti.

Aslında Timur, Bayezid'i kazandığı başarılardan dolayı kutlamıştı, ama onun gururunu ezmekten de geri durmamıştı. ''Kimsin sen, kendini bizimle kıyaslamaya cüret edersin?'' demişti. Bu arada Yıldırım Bayezıd, önünde birazcık eğilse Timur'a dokunmamaya kararlıydı, çünkü kafirlere karşı çok başarılı bir şekilde mücadele etmişti. Kafirlerle savaş Timur'un her zaman kullandığı bir propagandaydı. Timur, propaganda konusunda ustaydı. Anadolu'ya sefere çıkmadan çok önce, Suriye için sefere çıktığı 1400'lerde casusları yoğun bir psikolojik mücadeleye giriştiler. Bunun sonucunda Bayezid, Timur'un güçlerini küçümseme, kendi güçlerini de olduğundan büyük görme yanılgısına düştü.

İki taraf, yanlarında kısa bir süre önce kendilere bağladıkları halklarla birlikte birbirlerinin üstüne yürüyerek, 20, 22 ya da 28 Temmuz (Tarih konusunda kaynaklar arasında uzlaşı yoktur.) 1402 günü Ankara yakınlarında karşı karşıya geldiler. Timur'un Hindistan'dan getirdiği filler ilgi ve şaşkınlık uyandırmıştı.

Yıldırım göğüs göğüse savaştı. Ama küçük Asya'da orduya katılmış Müslüman savaşçılar düşman saflarına geçtiler: zira Timur'un birlikleri arasında eski beyleri bulunuyordu. Güneş, ormanlarla kaplı tepelerde yok olduğu sıralarda Osmanlı İmparatorluğu artık yenilmiş, padişah tutsak düşmüştü. Kısa bir süre sonrada öldü. Timur onu yendiği halde, o kadar da küçümsemiyordu (efsanenin aksini Yıldırım'ı kafese kapatmamıştır.) Yıldırım'ı büyük bir törenle atalarının bulunduğu Bursa'ya gömdürdü.

Timur beyliklerin yeniden kurulmasını sağlayıp, Osmanlıların Asya'daki başkentini yağmalayıp, ama tek bir anıtın bile yıkılmasına izin vermeden ve kutsal savaş gereği İzmir'i Rodos Şövalyelerinin elinden alarak tüm Küçük Asya'yı geçti.

Jean-Paul Roux, Türklerin Tarihi, Kabalcı Yayınları, sf 329-331

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2033 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın