• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
İstemi Yabgu

Bumin Kağan'ın kardeşidir.Göktürkler'de ki ''ikili devlet yapısı'' sonucu 553-575 yılları arasında Göktürk İmparatorluğu'nun batı kanadına hükmetmiştir. Maalesef kendisi hakkında kaynaklarda çok fazla bilgi yoktur.

Kül Tegin Yazıtı

Onun döneminde yapılan siyasi hamlelerin en önemlisi İpek Yolu'nu ele geçirmek için Akhunlar'a karşı ittifak Sasanilerle ittifak kurmasıdır. Kendisi Sasaniler'le Akhunlar'a karşı ittifak kurmak amacıyla kızını Sasani Kralı Husrev Nuşirevan ile evlendirmiştir. Bu evlilikten doğan 4. Hürmüz ayrıca ''Türkzade'' olarak da anılır. 579'dan 590 senesine kadar hüküm sürmüştür. Onun ''Yabgu''luk yaptığı dönemde Göktürkler en geniş sınırlarına ulaşmıştır. Ayrıca Göktürkler ile Sasaniler'in Akhunlar'ı bölüşmesi sınır komşusu olmalarını sağlamıştır. İstemi Yabgu ile Kül Tegin Yazıtı'nın şu kısmında bahsedilmiştir:

''Üstte mavi gök, altta yağız yer kılındıkta, ikisi arasında insan oğlu kılınmış. İnsan oğlunun üzerine ecdadım Bumin Kağan, İstemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini töresini tutuvermiş, düzenleyi vermiş. Dört taraf hep düşman imiş. Ordu salarak dört taraftaki milleti hep almış, hep tâbi kılmış. Başlıya baş eğdirmiş, dizliye diz çöktürmüş. Doğuda Kadırkan ormanına kadar, batıda Demir Kapı'ya kadar kondurmuş. İkisi arasında pek teşkilâtsız Göktürk öylece oturuyormuş."

Bu kısımda aynı zamanda Göktürkler'in en geniş sınırları da ifade edilmiştir. İstemi Yabgu ordularıyla Demir Kapı'ya kadar gelmiştir. Diplomasi de iyi oluşunu da Sasaniler'e karşı savaşlarında göstermiştir. Kendisi Sasani'ler İpek Yolu'na göz dikince Bizans ile ittifak yapmıştır. Sasaniler'i iki ateş arasında zor durumda bırakmıştır.

Kendisinin takdir edilmesi gereken yönlerinden birisi hem kardeşi Bumin'e hem de Mukan Kağan'a ihanet etmemiştir. Maalesef kendisindeki bu sadakat oğlu Tardu'da yoktu ve bu durum Göktürkler'in dağılmasına yol açmıştır.

Gönderen: Mehmet Kaya

İletişim: mehmetkaya@eglencelitarih.com

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2012 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın