• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Martin Luther King

Martin Luther King, bir Afrikalı-Amerikalı baptist papaz, ırksal eşitlik ve siyah vatandaşların eşit vatandaşlık hakları için yaptığı eylem ve yürüyüşlerle 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Yurttaş Hakları Kanunu’nun çıkmasını sağlamış fikir ve düşünce adamıdır. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşü ile tanınmaktadır.

Irkçılığa karşı yaptığı ilk eylem otobüslerdeki ayrımcılığa karşı olmuştur. Çünkü o dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nde siyahlar ve beyazlar otobüslerde ayrı bölümlerde otururdu. Siyahlar, yasa gereği beyazlara yer vermek zorundaydı. Bir gün Rosa Parks adında bir kadın beyazlara yer vermediği için tutuklanarak hapse atıldı. Bunun üzerine Martin Luther King önderliğinde siyahlar bir yıl boyunca otobüsleri boykot ettiler. Otobüslere binmediler. Bu direnişin ve boykotun sonunda ABD yönetimi otobüslerde siyah-beyaz ayrımcılığına son verdi. 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen King, ölümünden dokuz yıl sonra ABD eski başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü’ne layık görülmüştür. Onuruna her Ocak ayının üçüncü pazartesi gününde Martin Luther King günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Hatta dünyaca ünlü internet arama motoru Google, Martin Luther King Günü’ne özel doodle yapmıştır.

King, belki de en çok 1963 yılında “İş ve Özgürlük için Washington’a yürüyüş” sırasında Lincoln Anıtı önünde yaptığı “Bir Hayalim Var” (I Have a Dream) adlı konuşmasıyla ünlüdür. Bu konuşmasındaki “Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var.” sözleri çok çarpıcıdır.

Martin Luther King’in doğum kayıtlarına göre ismi Michael’di. Liseden sonra Marehouse Koleji’ni bitiren King, rektör olan ve aynı zamanda bir yurttaş hakları lideri olan Benjamin Mays’den etkilendi. 1948 yılında Sosyoloji bölümünden mezun olmasından sonra 1951 yılında Chester, Pensilvanya’daki Crozer Teoloji Fakültesi’nden birinci olarak mezun oldu. 1955 yılında Boston Üniversitesi’ndeki Sistematik Teoloji konusunda yüksek lisans yaptı. 1953 yılında Corretta Scott ile evlendi. King ve Scott’un dört çocuğu oldu. 1954'de, daha sonra Martin Luther King, Montgomery, Alabama'daki Dexter Baptist Kilisesi'nin papazı olmuştur. King’in dört çocuğu da babalarının yolundan gidip birer yurttaş hakları savunucuları oldular. Martin Luther King, Tennessee eyaletinin Memphis kentinde 4 Nisan 1968'de bir suikast sonucu ölmüştür.

King’in öldürülmesinden beş gün sonra, ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, yas ilan etmiştir. Aynı gün 300,000 kişilik bir kalabalık cenazesine katılmıştır. Başkan yardımcısı Hubert Humphrey, Başkanı temsilen cenazeye katılmıştır.

King'in öldürülmesinden iki ay sonra, kaçak mahkûm James Earl Ray İngiltere Heathrow Havalimanında sahte pasaportla İngiltereyi terk etmek isterken yakalandı. Ray kısa süre içinde ABD'ye iade edildi. Ray, King'in öldürülmesiyle suçlandı ve suikasti 10 Mart 1969 tarihinde itiraf etti. (Ray üç gün sonra bu itiraftan geri döndü.) Ray, 99 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avukatı Parcy Foreman'in önerisi üzerine Ray suçu itiraf edip böylece mahkeme tarafından verilecek bir mahkumiyeti dolayısıyla da idam cezası alma riskinden kurtulmak istedi. Fakat bu 99 yıl hapis cezası almasına engel olmadı.

Biyografi yazarı Taylor Branch'e göre, King'in otopsisinden çıkan sonuca göre, King öldüğünde 39 yaşında olmasına rağmen 60 yaşında bir insanın kalbine sahipti. Bunun nedeni on üç yıllık yurttaş hakları eylemciliği sırasında yaşadığı stres dolu yaşamdı. Buna göre, King yaşamının son on üç yılında 34 yıl yani normal bir hayat yaşayan bir insana göre iki buçuk kat daha hızlı yaşlanmıştı.

1986’dan beri her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü ABD'de King’in doğum gününde medeni haklar lideri ve yaşamı boyunca savunduğu idealler anılıyor, konuşuluyor ve King’in barış sevgisi dile getiriliyor.

Gönderen: Genco ÖZTÜRK
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1429 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın