• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
İlk Hristiyanlar ve Roma

Hristiyanlar 1.yüzyılda güç kazanmaya başladıklarında Anadolu, Mezopotamya ve Mısır’da giderek çoğalıyorlardı. Buralardaki Yahudi bölgelerinde ibadethaneleri doldurmaya başladılar. Ancak Tevrat’ı dikkate almadıkları için zamanla Sinagoglardan kovulmaya başladılar. 70’li yıllarda Yahudi ayaklanması nedeniyle Roma İmparatorluğu ve Yahudilerin arası iyi değildi. İmparatorluk bu dönemlerde Hıristiyanlığı, Yahudiliğin bir kolu, mezhebi gibi görüyordu. Daha sonra Hıristiyanlar, sinagoglardan ayrılıp kendi kiliselerinde toplanmaya başlayınca Roma bu durumu lanetlemeye başladı.

Hristiyanlık da daha önce çok tanrılı dinlere inanların bu yeni inanç kapısı oldu. Bu görevi daha önce üstlenmiş olan Yahudiler ise daha içe kapandılar. Özellikle fakir halk üzerinde Hristiyan söylemleri çok etkili olmuş ve sayıları hızla artmıştır.

Anadolu toprakları, Hıristiyanlığın ortaya çıktığı ilk yıllardan itibaren, Kudüs’ü bir kenara koyarsak ilk kiliselerin kurulduğu coğrafyadır diyebiliriz. Urfa, Antakya ve Galatia kentleri ilk Hıristiyan yurtları olmuştur. İsa’nın annesi Meryem ve Yuhanna Efes’e gelmişler ve Meryem burada ölmüştür. İzmir, Efes (Ephesos), Alaşehir (Philadelphia), Denizli (Laodikeia), Akhisar (Tyatira), Bergama (Pergamon) ve Sardes kiliseleri ilk kurulan kiliselerdendir.

Zamanla halk nezdinde eski tanrılar anlamsız ve küçük görülmeye başladılar. Romalılara göre Hristiyanlar, ataların dininden koparak tanrılara karşı büyük saygısızlıkta bulunmuşlardı. Roma için ilerleme demek atalarının yaşadığı altın çağa dönüş demekti. Yenilenme ise tehlikeli ve sapıkça bir eylem olarak görülüyordu. Roma, tebaasını dini şarlatanlıklara karşı korumaya kararlı gördüğü için baskı Hristiyanların üzerinden eksik olmadı. Ama Hristiyanlığın dışındaki diğer Doğu eksenli dinler Roma’da hoşgörü ile karşılandılar. Çünkü onların esasları mevcut tanrılara ve düzene tehdit oluşturmuyordu.

Umut Eker

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın