• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Çin'deki Türk Piramitleri ve Gerçekler

Türk tarihiyle ilgili pek çok efsane uydurulmuştur. Bu efsanelerden birisi de Çin'deki, beyaz piramitler hakkındadır. Haluk Tarcan gibi kişiler bu piramitlerin Türklere ait olabileceğini dile getirmişlerse de bu aralar, Çin'deki Türk piramitleri dendiğinde akla gelen ilk kişi, Oktan Keleş'tir. O piramitlerin, Türklere ait olduğunu iddia etmekle kalmamış, bir de piramitlerin içinden çektiğini iddia ettiği bir kaç fotoğrafı yayınlamıştır. 

Oktan Keleş'in iddiası kendisine sorulan sorulara tutarsız cevaplar veren, yaşlı bir Çinli'nin sözlerine dayanmaktadır. Bu yaşlı Çinli ona güya piramitlerin Türklerin atalarına ait olduğunu söylemiş. Bu bir iddiadır, ama yaşlı bir Çinli'nin verdiği bilgiler elbette ilmi bir kanıtmış gibi kabul edilemez. Hele ki Oktan Keleş'in piramitlerde Cumhuriyet'in yüzüncü yılına dair kehanetler yer alabileceğini de söylemesi iddiasının güvenilirliğini başlı başına sarsmaktadır.  

 Çin hükümdar Mezarları ve Beyaz Piramitler


Bugün Orta Asya Türk Tarihi konusunda en güvenilir isimlerden biri olan Ahmet Taşağıl'a Çin'deki piramitler hakkında bir soru sorulduğunda o da diğer tarihçiler gibi bu piramitlerin Türklere ait olduğu iddiasının bir efsane olduğunu dile getirmiştir. 

Çin'deki piramitler ilgili hiç bilgi olmadığı, Çin'in gerçekleri sansürlediği internet ortamında sıkça iddia edilmektedir. Aslında bu konu hakkında bilgi sahibi değiliz demek, doğru değildir. Çünkü piramitler hakkında belgesel bile çekilmiştir. Söyleyebilirim ki, elimizde piramitlerin, Çinlilere ait olmadığını iddia edebileceğimiz bilimsel bir kanıt yoktur. 

İlber Ortaylı'nın bir kitabında şöyle bir cümle yer alır: “Bizim hayali Türk kahramanlara ihtiyacımız yok; her devirde, coğrafyanın her yerinde varız zaten. “ İlber Ortaylı'nın da dediği gibi bizim efsanelere  hele ki uyduruk kehanetlere hiç ihtiyacımız yok. Zaten binlerce yıllık şanlı bir tarihimiz var. 

eglencelitarih.com


Oktan Keleş'in ilgili yazısına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz: http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=34
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
5650 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın