• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Yavuz Sultan Selim Anadolu’da Türkmen Katliamı Yaptı mı?
Yavuz’un İran seferi sırasında Anadolu’da Şah İsmail’i destekleyen 40 bin Türkmeni öldürttüğü söylenir. Ancak bu bilgi devrin kaynaklarından sadece bir tanesinde vardır. Çaldıran seferini ve Safeviler’le yapılan mücadeleyi anlatan Yavuz döneminde yazılan diğer tarih kitaplarında Türkmenlere yönelik böyle büyük çaplı bir katliamın olduğuna dair bir bilgi bulunmaz. Dönemin kaynakları incelendiğinde, Yavuz döneminde bazı Türkmen aşiretlerinin sürgüne gönderildiği, bazı Türkmenler’in ise takibata uğratılıp öldürüldükleri görülmektedir. Ancak o günün şartlarında çok önemli bir nüfusu ifade eden 40 bin kişinin öldürüldüğü iddiaları gerçeği yansıtmaz. XVI. yüzyılın başlarında Anadolu’da Sivas, Tokat gibi şehirlerin nüfusunun 3-4 bin kişiden oluştuğu dikkate alındığında 40 bin rakamının 10-15 şehrin tamamen yok edilmesi manasına geldiği, bunun da, o dönemde bu kadar büyük nüfus eksikliğine rastlanılmaması yüzünden doğru olamayacağı anlaşılacaktır.

Yavuz’un, Safeviler’le mücadelesi üzerine geniş araştırmalarda bulunan Jean-Louis Bacque Grammont, “Padişahın o tarihte 40 bin kişiyi kılıçtan geçirttiği iddiasını doğrulayacak hiçbir kanıtın bulunmadığını” belirtir. Yine Türkmenler üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Tufan Gündüz, o dönemde bir köyün nüfusunun 10-50 haneden oluştuğu hesaba katılırsa 40 bin kişinin öldürülmesinin 1000-2000 köyün yok edilmesi demek olacağını belirtip, Anadolu’da o tarihte bu kadar büyük bir nüfus eksilmesi olmadığını, Osmanlı vergi sayımlarında böyle bir durumun görülmediğini söyler. Ayrıca Osmanlı tarih yazarlarının padişahlarının şan ve şereflerini artırmak amacıyla rakamları abarttıklarını belirtir.

Kaynak:Erhan Afyoncu, Sorularla Osmanlı İmparatorluğu

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
8562 kez okundu

Yorumlar

yavuzakurbanolun     11/09/2016 18:49

yavuz katildi diye it gibi havlayan şah ismailin gayri meşru picleri adam hiçbir kaynakta boyle birşey yok diyor adam tarihçi olmasına rağmen ve hatta toplam nüfusu söylüyor sen hala küçücük beyninle yavuz katildi diyosun hoşt köpek soyuu.
Misafir -

Alev'i kızılbaş Türk katliamı     11/09/2016 18:58

Bu yazının tamamen taraflı olduğunu düşünüyorum tarihi sayfalarda eşref Bitlis senin kendi kaynağında kaleme aldığı kitap daha bu aşikar bir şekilde yazılmıştır çeşitli rivayetlere göre hatta bunun 40.000 üzerinden daha fazla olduğu ve burada yaşanan kan Gölü'nün hesabı tek tek verilmektedir bu tamamen Osmanlı'nın Araplaştırma iş bazılarının kendi çıkarları için Uydurma hikayeymiş gibi yansıtılmasının doğru olmadığını düşünüyorum Yavuz sultan Selim ressmen Alevi katliamını Kürt İdrisi Bitlisi tarafından yaptırılmıştır. Ve bu bölge tamamen Kürtler tarafından Ağlık derebeylik şekline yönetilmeye de çalışılmıştır
Misafir -

Yavuzselim     11/09/2016 12:12

O tarihçilere saygı duyarım ancak düz mantıkla tarih yorumlanmaz. Böyle katliamın da sayısını tutacak halleri yok. Yerel yöneticiler çok sayıda Alevi'yi katletmişlerdir. Orda Anadolu'da hangi köye gitseniz araştırsanız bunun bilgisine sahiptirler. Acaba neden her yerde bu konuda söylem vardır. Çünkü olay büyük boyutta gerçekleşmiştir. İletişimin olmadığı çağda her yerde aynı yönde söylentiyle karşılaşmanız bir rastlantı ya da abartı değildir.
Misafir -

     13/03/2016 08:04

Yazıda verilen bilgilere bir hiç bir tarihçinin itiraz etmesi mümkün değil.
Batuhan AĞAŞ

     12/03/2016 05:22

Pes doğrusu valla bizim bütün büyüklerimiz katil alkolik oglanci bu ülkede ne kadar ata düşmanı var aklım almıyor doğrusu.
Misafir -

     10/03/2016 21:34

Tarihi çarpıtıyorsunuz. Yavuz bir katildi ve 40 bin Türk'ü katletti.
Misafir -