• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Fransa'da Azize, İngiltere'de Sapkın: Jean D'arc
Jean D'arc Yüz Yıl savaşlarının devam ettiği yıllarda Fransa'nın doğusunda bulunan Domremy köyünde dünyaya geldi.Jean D'arc ilginç bir kişilikti. Geleneklerin belirleyici olduğu bir dönemde o bir kadın olmasına rağmen erkek giysileri giyiyor, ülkesi için kılıç kuşanıyordu.

Jean D'arc 'ın dikkat çekici bir figür olarak ortaya çıkması, Fransa'nın,İngiltere karşısında zor durumda kalması ile alakalıdır. İngiltere, 1415'de yani Agincourt Savaşın'da zafer kazanınca ülkenin güneyini ele geçirmiş, İngiliz kralı bir evliliğe dayanarak kendisini Fransa Kralı ilan etmişti.

Jean D'arc oniki yaşına geldiğinde kendisine doğa üstülük atfederek, St.Catherina,St. Michea gibi azizler ile iletişim kurduğunu iddia etti. Bununla bağlantılı olarak o sırada velihat Prens olan Charles'ın tahta oturmasına yardım edeceğini söyledi. 

Onaltı yaşına geldiğinde, Vaucouleurs kenti valisi Robert Baudricourt'a kendisinin Tanrı tarafından görevlendirildiğini,bu yüzden de velihat Prens Charles'ın o sırada bulunduğu şehir olan Chinon gitmesi gerektiğini söyledi. Chinon'a ulaştığında üzerinde erkek giysileri ile veliahtın karşısına çıktı.Hiç şüphe yok ki Prens Charles'ın ilk önce ona inanmadı.Bu yüzden de onu bir sınava tabi tuttu. Jean D'arc'ın sınavda başarılı olması Prens Charles'ın güvenini kazanmasını sağladı.

Jean D'arc bu olaydan sonra komutasına verilen az sayıda askele birlikte Orleons şehrini kuşatmadan kurtarıp, Reims şehrini ise geri aldı.Bu başarısının ardından, Prens Charles'ı Fransa Kralı olmaya ikna etti. Bundan sonra ise Jean D'arc 'ın kaderinde askeri başarısızlık ve düşmanına esir düşmek vardı.

Jean D'arc esir düştükten sonra İngiltere'de yargılandı, mahkeme onun ortaya çıkış sebebinin aksine bir sapkın olduğunu iddia ediyordu. Bunun cezası ise ölümdü.Bunun üzerine 30 Mayıs 1431 'de Rouen'de yakılarak öldürüldü. Buna karşın uzunca bir süre sonra azize ilan edilecekti.


eglencelitarih.com

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1672 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın