• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Vahhabilik Nasıl Ortaya Çıktı?

IŞID'in ortaya çıkması ile bilikte Vahhabilik'de gündemimizi işgal eder oldu. Ahmet Cevdet Paşa, meşhur eserinde Vahhabiliğin ortaya çıkışını ve yayılmasını şu şekilde anlatmıştı:

 Ahmet Cevdet Paşa

Necid'de Vehhabiliğin Ortaya Çıkması

Arap Yarımadası'nda Basra ile Mekke arasında bulunan Necid dolaylarında Hz.Ebubekir(R.A) zamanında "Müseylemet'ül Kezzab" adında yalancı bir peygamber çıkmış, yalanları ile ortalığı karıştırmaya kalkmıştı. Şimdi de Mehmet bin Abdülvehhap isimli bir adam, ehlisünnet yolundan çıkıp dalalet ve bidat yoluna saptı. Bu Abdülvehhab'ın ileri sürdüğü batıl fikirlere inananlara Vahhabi denir. Bu adamın başına topladığı bir takım eşkiya ile Harameynüzerine saldıracağı haberleri çıktı. Harameyn halkı telaşa düştü.

Bu adam Necid dolaylarında dolaşarak bir takım batıl fikirlerle nice Arapları kandırmış ve Deriye ahalisini bütün bütün kendine bağlamış ve Deriye şeyhi Mehmet bin Suud'la bereber Haremeyn'de yapmadığı fenalık kalmamıştı. Onun için Mekke şerifi'nin telaşı yerindeydi. Mekke Şerifi padişahtan külliyetli yardım isteyerek bu eşkıyayı defetmek teklifinde bulundu. Fakat bu şikayeti Şerif'ten gayrı Haremeyn halkından kimse yapmadı. Durum, padişaha arz edildi.

İstanbul'da Hicaz ahvaline vakıf olanlardan alınan bilgiye göre bu eşkiyanın böyle bir şeye kıyam edemiyeceği öğrenilmiş bir taraftan da Bağdat, Şam, Cidde valilerinden durum sorulmuştu.


Padişah da; mesele dikkatle incelensin buyurmuştu. Fakat vükela bu işi ciddiye almadıklarından sonraları pek büyük bir gaile haline geldi. Bu sırada Medine-i münevvere'de de cenk ve cidal eksik olmuyordu. Taraflar arasında vuruşmalar oluyor, hatta atılan tüfeklerden bazı kurşunlar Peygamberimizin sandukasına isabet ediyordu. Bunun üzerine Halep Valisi Ahmet İzzet Paşa askerle Medine üzerine gönderildi. Bunlar ancak Sultan II.Mahmud'un kahramanlığı devrinde ele geçirilip kahredilebildiler. Bu Vehhabiler küçük bir kıvılcım iken vükelanın kayıtsızlığı yüzünden büyük bir ateş olmuştu.

eglencelitarih.com

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2048 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın