• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Benito Mussolini Kimdir?

Avrupa'nın ilk faşist lideri olan Mussolini, Lozan üniversitesinde aldığı eğitiminin ardından bir süre öğretmenlik yapmıştır. 1902'de askerlik yapmamak için ise İtalya'dan, İsviçre'ye kaçmıştır. 1904'de İtalya'ya geri döndüğünde Sosyalist Partisi'ne katılıp on sene boyunca gazetecilik yaptı. Birinci dünya Savaşı’nın başlaması ile orduya yazılmış ve yaralanmıştır. Bu arada sosyalist partiyle arası açılmış ve savaştan sonra faşist partiye geçmiştir. Mussolini, Birinci nya Savaşı sonrası İtalya'da çıkan ekonomik ve siyasi çöküşü iyi değerlendirip örgütlendi. Mussolini’nin amacı Büyük Roma İmparatorluğu’nu yeniden canlandırıp şaha kaldırmaktı. Kral 3. Vittorio Emanuele Komünizm karşıtlığı sebebiyle 1921 seçimlerinde meclise dahi giremeyen ''Kara Gömlekliler'' Lideri Mussolini'yi 1922'de hem İtalya'nın kurtuluşu hem de sosyalistlerin önünün kesilmesi amacı ile Başbakan olarak atadı.

Mussolini başa geçer geçmez ilk iş olarak faşist parti dışındaki tüm partileri kapattı, sendika hareketlerini kanun dışı olarak gösterdi, kitap ve gazetelere sansür uyguladı. Çiftçileri, tarıma yönlendiren Mussolini hem ekonomide adım atladı hem de işsizliği azalttı. Mussolininin hedefi agresif milliyetçilik getirmekti, bunu da ilk olarak Corfu'yu bombalatarak ilk örneğini gösterdi. Mussolini, asıl ününü 1935'de Habeşistanı işgal ederek kazandı. 1936 yılında Habeşista'nın işgali ile onu örnek alan Adolf Hitler ile Berlin–Roma Mihverini kurdu. Hitler'in 1939 yılında Polonya'ya girerek başlattığı İkinci Dünya Savaşı'na 1940'ta giren İtalya Kuzey Afrika ve Balkanlar'da Müttefik devletlere mağlup oldu.

Savaşın kaybedilmesi ile güçlenen Komünistler'in direnişleriyle Kral Emanuele, Mussolini'yi görevden aldı. Hitler'in askerleri Mussolini'yi kapalı olduğu yerden kurtarıp Viyana'ya götürdü. Tekrar İtalya'ya dönen Mussoli'ni
bir bölgede Alman gölgesinde bir iktidar'a sahip oldu ama ''Almanlar tarafından kandırıldık.'' Diye verdiği röportaj sonrası kaçarken Partizan tarafından tanınan Mussolini öldürüldü ve Loreto Meydanın'da sallandırıldı.

Gönderen: Burak Göre

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2111 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın