• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Feodal Avrupa ve Veba Salgını

Avrupa, Roma'nın yıkılışından sonra, feodaliteye aslında tam olarak sahne olmamıştı. Henüz daha, kendini Roma'nın varisi saymak isteyen bazı topluluklar ve yavaş yavaş Avrupayı tamamıyla sarmak isteyen bir Hristiyanlık furyası cereyan etmekteydi.

Avrupa, ne kadar toparlanmaya çalışsa da, bir yerden sonra İslamiyetin güçlenmesiyle ve tabiri caizse; topraklarında kısılı kaldıkları için (O dönemde Kuzeyliler ve Cermenlerin baskıları sürüyordu.) kendi içine kapanmaya başladı. Bu içine kapanma, feodalitenin temellerini atmış oldu.

 Kara ölüm'ün Toggenburg İncilinde resmedilmesi

Papalar yavaş yavaş değerlenmeye başladığı vakit, artık yöneticiler, eğer Papa'dan taç giymişlerse, diğer hak sahiplerini tanımıyordu. Bu şekilde Avrupa'da skolastik düşüncenin de temelleri atılmış oldu.

12. Yüzyıl Rönesansı dediğimiz çağa geldiğimiz zaman ise Avrupa, öncelikli olarak Grek ve İslamiyet filozoflarının eserlerini latinceye çevirerek ve kendileri de eserler vererek, kendini göstermeye başladı. Tam olarak siyasi birlik söz konusu olmamakla birlikte, Roma'nın çöküşünden itibaren, Avrupa, hiç bu kadar kafasını dışa çevirmemişti. Avrupa, Hunlardan Normanlara, Cermenlerden, Saksonlara kadar sürekli bir savaş halindeydi.

Bunlar olurken 1315-17 yılları arasında, Feodal beylerin kazançlarını geçmişten daha fazla önemsemesi ve askeriye alanına yönelmedeki masraf nedeniyle geniş çaplı bir kıtlık ortaya çıktı. İnsanlar, ürettiklerinde aldıkları payı bırakın, yöneticilere, sırf korunmak için verdikleri vergi bile bütün paralarını bitiriyordu. Buna bağlı olarak, dışarıdaki tehlikelerdense, surların içindeki yaşam hakkından memnun oldukları için, bu şekilde çalışmaktan rahatsız değillerdi. Feodalitenin doğuş nedeni ve ikincil nedenlerle bitiş nedeni de buradan geçer.

1337'de Yüzyıl Savaşları başladı ve aynı hızla bir ekonomik düşüş meydana geldi.

1347-50 yılları arasında ise  insanların adeta ölülerinden bir yığın oluşmasına sebep olan o kara hastalık, kendini gösterdi. Veba...

Avrupa, her ne kadar içine kapanık olsa da, 14. yy'da dışarıya daha fazla dönmeye başlamıştı. (Seferler, eserler, yeni buluşların Avrupa'ya gelmesi.) Ama bu hastalık, Avrupa'ya adeta bir kara bulut gibi çöktü. Nüfus, inanılmaz derece de azaldı ve bu da üretim gücünü sıfıra düşürmeye kadar geldi .

''Ancak Avrupa'da bu işin asıl büyümesinin nedeni, gerçekten içler acısı bir gerçekti. İnsanlar, bir yerden sonra bu hastalığa suyun sebep olduğuna inanmışlardı. Öyle ki, suyun deriyi genişlettiğine ve mikropların bu sayede vücutlarına girdiğine inanmaya başlamışlardı. Bu olay, insanların birbirerinden korkar hale getirmişti. Avrupa'nın bir çok yerinde hamamlar yasaklandı. Bu ise çok büyük olan bu felaket, daha da ilerleterek, ölüm sayısını akıl almaz derece de arttırdı '' (Orta Çağ Avrupa Tarihi - Prof.Dr.Muammer Gül- Syf; 141)

Vebadan önce Avrupa'daki hızlı nüfus artışı beslenme sorunlarına neden olmuştu. İyi beslenemeyen insanlar hastalıklara karşı dirençsizdi. Kentler temiz tutulamadığı için her yere yayılan milyonlarca fare vebanın hızla yayılıp

ölümlerin artmasına neden oldu. Büyük veba salgını 1347'de sadece Avrupa'da hasar verdi sanılır, ama salgında Asya ve Afrika'da da çok ölüm oldu. Salgın, Sicilya'ya ulaştığı sırada Karadeniz ve Akdeniz liman kentlerinde, Suriye, Lübnan, Filistin ve Mısır'da ve Hatay'da görüldü. Ardından 1349'da Mekke'de ve 1351'de Yemen'de salgın çıktı. Orta Çağ'da, nüfusun yoğunlaştığı ülkelerin çoğunda veba yayıldı.

Ortalık, derileri şişen, soyulan ve kızaran insanlarla kaynıyorken, Avrupa, gelişmelerine bir süre aynı hızda devam edemedi.

Arkasında harabeye dönen bir Batı Avrupa kıtası bırakan veba salgını, burada yavaş yavaş sona erdi. Ancak ölü sayısı belirsizdi. Kayıt tutulamıyordu. Kıta çapında 20-25 milyon insanın ölmüş olması muhtemeldir. Venedik, nüfusunun dörtte üçünü yitirdi, İngiltere de dörtbuçuk milyonluk halkının yaklaşık bir milyonunu kaybetti. Hastalıktan kırılmış, neredeyse yok olmuş bir kıtanın eski nüfusuna ulaşabilmesi için bir 150 yıl daha geçmesi gerekti.

Gönderen: Erdinç Ofli

Kaynakça:

Reader's Digest

Ortaçağ Avrupa Tarihi - Prof.Dr. Muammer Gül

Prof.Dr.Ural Akbulut

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1455 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın