• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Televizyonun Tarihi

Televizyon, modern dünyada evlerin böylesine ayrılmaz bir parçası haline geldi ki, televizyonu olmayan bir hayat hayal etmek zor. Televizyon, her yaştan insana eğlence imkanı sağlıyor.  Üstelik, sadece eğlence için değil, aynı zamanda TV, reklamcılık ve farklı alanlar için değerli bir kaynaktır.

Bugün gördüğümüz ve tanıdığımız televizyon, her zaman bu şekilde değildi. Televizyon tarihine ve bunun nasıl oluştuğuna kısaca bir göz atalım.

TV Tarihinin Zaman Çizelgesi

Çeşitli insanlar tarafından elektrik ve radyo alanında yapılan farklı deneyler, televizyon icadı için temel oluşturan temel teknolojilerin ve fikirlerin geliştirilmesine yol açtı.

1800'lerin sonlarında, Almanya'da bir öğrenci olan Paul Gottlieb Nipkow, televizyonun ilk mekanik modülünü geliştirdi. Dönen bir metal disk yardımı ve teller yoluyla görüntü göndermeyi başardı. Bu teknolojiye 18 satırlık çözünürlüğe sahip olan 'elektrikli teleskop' deniyordu.

1907'de iki ayrı mucit İngiltere'den Campbell-Swinton ve Rus bilim adamı Boris Rosing, yeni bir televizyon sistemi oluşturmak için mekanik tarayıcı sistemine ek olarak katot ışını tüpünü kullandılar.

Nipkow ve Rosing'in deneylerinden, mekanik televizyon ve elektronik televizyon olmak üzere iki tür televizyon sistemi ortaya çıktı.

Mekanik Televizyon Tarihi

1923 yılında, Charles Jenkins adlı bir Amerikalı mucit, ilk pratik mekanik televizyon sistemini keşfetmek için Nipkow'un disk fikrini kullandı. 1931 yılına gelindiğinde, Radiovisor Model 100 tam bir kitte mekanik bir televizyon olarak satılıyordu.

1926'da, John Logie Baird olarak bilinen bir İngiliz mucidi Jenkins'den biraz sonra, hareketli resimlerin Nipkow tarafından başlatılan mekanik disk sistemi ile iletilmesini sağlayan ilk kişi oldu. Ayrıca ilk kez TV stüdyosunu başlattı.

1926'dan 1931'e kadar, mekanik televizyon sisteminde bir çok yenilik yaşandı. 


Elektronik Televizyon Tarihi

1907'de Swinton'un elektronik televizyonlar için katot ışını tüpü ile yaptığı deneyler büyük bir potansiyel taşıyor ancak gerçekliğe dönüştürülmemiştir. Son olarak, 1927'de Philo Taylor Farnsworth, Swinton'un fikirlerine dayanan bir elektronik televizyon modelini keşfedebildi.

 1937 televizyon

Deneyleri, sadece 14 yaşındaki küçük bir çocukken başlamıştı. Philo, 21 yaşına geldiğinde, dönen diskler ve mekanik televizyonun diğer mekanik yönlerini ortadan kaldıran ilk elektronik televizyon sistemini yaratmıştı. Böylece tüm modern TV'lerin temelini oluşturan televizyon sistemi ortaya çıktı.

Tüm erken televizyon sistemleri siyah-beyazydı; renkli televizyon daha sonra icat edildi. 1900'lü yılların başında televizyonun erken icatından bu yana, tarih televizyon alanında birçok ilke imza attı.

thehistoryoftelevision.com

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
6211 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın