• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Tarihin En Gizemli Kitabı: Voynich Elyazması

Wilfrid M. Voynich isimli Polonyalı bir sahaf tarafından ortaya çıkarılan ve daha sonra onun adı ile anılan bir kitap bulunduğu günden bu yana pek çok uzman tarafından incelendi ve yine de gizemi çözülemedi. Voynich elyazması diye bildiğimiz bu kitabı gizemli yapan özelliği bilinmeyen bir dilde ve de bilinmeyen bir alfabede yazılmış olmasıdır. Kitabın 15. yüzyılda İtalya'da yazıldığı düşünülmektedir.

Voynich elyazmasında pek çok resim bulunur ve bu resimler de bu dünyaya ait değillermiş gibi durmaktadır. Dünya üzerinde olmayan bitkiler, anlamsız şekiller ve daha bir sürü resim kitapta yer almaktadır.


Bu durum pek çok komplo teorisine de esin kaynağı olmuştur. Bazılarına göre kitap, bu dünyaya ait olmayan bir dilde yazılmıştır. Kitabın, Leonardo da Vinci, tarafından yazıldığını bile söyleyenler vardır. Kimi uzmanlar da kitabın bir aldatmacan ibaret olduğunu düşünmektedirler.

Kitabın içeriği çözülemese de beş bölümden oluştuğu düşünülmektedir. Bu bölümler şunlardır; biyoloji, şifalı bitkiler, astronomi, kozmoloji ve reçeteler.

Son zamanlarda bazı araştırmacılar kitaptaki bazı kelimeleri çözdüklerini iddia etseler de, kitap hala gizemini korumakta ve tam olarak deşifre edilememektedir.

İşte kitaptan bazı resimler;

 

Batuhan AĞAŞ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
5054 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın