• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
TBMM’yi Fesih Yetkisi Atatürk’e Bile Verilmemişti

Başkanlık sisteminin kabul görmesi ve hayata geçirilmesi halinde başkanın fesih ve veto yetkileri de olacak gibi görünüyor. Bugün gündemimizi işgal eden bu konu Mustafa Kemal Atatürk'ün döneminde de gündeme gelmişti. O dönem özellikle Mahmut Esat Bozkurt ve Şükrü Saraçoğlu bu yetkilerin Atatürk'e verilmesine karşı çıkıyorlardı.

Şükrü Saraçoğlu, mecliste yaptığı konuşmasında şu cümleleri kullanmıştı:

"Bize tarih, hukuk, ihtilal açıkça gösteriyor ki, bugün Millet Meclisi’nin kişiliğinde toplanmış olan haklarından hiçbir şey geriye doğru dönemez. Bunlar yalnız millet tarafından ve yalnız millete gitmek şartıyla Büyük Millet Meclisi’nin elinden alınabilir... Böyle olduğu halde veto, seçimlerin yenilenmesi kelimesi altında saklanan fesih hakkını milletten başka herhangi bir başa veya birkaç başa vermek... bir irticadır efendiler.”

Falih Rıfkı ise "Atatürk ne idi?"adlı eserinde, Atatürk'ün, Mahmut Esat Bozkurt ve Şükrü Saraçoğlu ile sabaha kadar tartıştıktan sonra geri adım atmak zorunda kaldığını yazar:

"Bir aralık Cumhurbaşkanına veto ve fesih hakları verilmesi meselesi ortaya çıktı. Herhangi bir krize karşı Atatürk bu iki hakla silahlandırılması gerektiği inancında idi. Mecliste tartışmalar günlerce sürüp gitti. Veto ve fesih haklarına karşı koyanlardan iki kişi Şükrü Saraçoğlu ve Mahmut Esat Bozkurt'tu. Bir akşam Atatürk: "Çağırınız onları buraya dedi." dedi. Geldiler. Sabaha kadar kendileri ile tartıştı. Ve sabahleyin veto ve fesih haklarından istemiyerek vazgeçti. Ama hiç bir kırgınlığı kalmadığı ikisini de sonra bakan yapmasından anlaşılabilir."

Mustafa Kemal Atatürk, bu olgunluğu gösterdiğinde, dünyadaki demokrasi standartları günümüze kıyasla çok daha düşüktü ve Atatürk'e meclisi dağıtıp, padişah olmasını teklif eden insanlar vardı. O kendisine padişah ol diyenlere uymadı ve demokrat bir lider olmaya çalıştı, tüm devrimlerini de bu amaç ile hayata geçirdi.

Günümüzde hala padişahlık hayali kuranların olması onun büyüklüğünü bir defa daha bizlere gösteriyor.

Batuhan AĞAŞ

eglencelitarih.com

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
8519 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın