• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Atatürk Milliyetçiliği ve Irkçılık

Atatürk milliyetçiliğinin ırkçı bir akım olduğu ve hatta yasaklanması gerektiği bazı yazar-çizer takımı tarafından zaman zaman dile getirilir.

Bu, iddiada bulunanların Atatürk milliyetçiliğinin ana kaynaklarına inmediklerini, bazı yaşanmışlıklardan yola çıkarak genellemelerde bulunduklarını görüyoruz. Öyle ki çoğu zaman Nutuk ve Medeni Bilgiler gibi bizzat Atatürk'ün yazdığı eserlere dahi atıf yapmadan, Atatürk ve milliyetçilik ile ilgili konuşmalar yapabiliyorlar.


Oysa ki, Atatürk milliyetçiliğinin yayılmasında en etkili olan ana kaynaklara inildiğinde, Atatürk milliyetçiliğinin saldırgan olmayan ırkçılıkla ilgisi olmayan bir kültür milliyetçiliği olduğu görülebilir.

Aşağıdaki alıntı yaptığımız cümleler, Atatürk'ün döneminde okullarda okutulan yani onun dönemindeki anlayışı yansıtan tarih ders kitaplarının IV. cildinden alınmıştır. Bahsedilen kitapta milliyetçilik şu şekilde ifade edilmektedir;

"Türk milliyetçiliğine göre, Türk milleti büyük insanlık ailesinin yüksek şerefli bir uzvudur. Bu itibarla bütün insanlığı sever ve milli haysiyet ve çıkarlarına ilişilmedikçe başka milletlere karşı düşmanlık beslemez ve aşılamaz.

Türk milliyetçiliği "bütün çağdaş milletlerle uyum içinde yürümekle beraber, Türk toplumunun özel karakterini ve başlı başına bağımsız kimliğini saklı tutmayı esas sayar." bu itibarla milli olmayan cereyanların memlekete girmesini ve yayılmasını istemez."

Batuhan AĞAŞ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
4482 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın