• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Bosna Piramitleri ve Gerçekler

Bosna-Hersek’in başkenti olan Saraybosna’nın Kuzeybatısında yer alan Visoko şehrinde piramite benzeyen tepeler vardır. Amatör bir arkeolog olan Semir Osmanagic, bu tepelerin aslında doğal bir oluşum olmadığını, onbinlerce yıl önce inşa edilmiş piramitler olduğunu iddia etti.

Osmanagic’in iddiası bununla sınırlı değildi. O, bu piramitlerin ileri bir teknoloji ile inşa edildiğini ve çevresindeki bazı tünellerden enerji aldığını da söylemektedir.

Bu iddia, bir heyecan yarattıysa da çürütülmesi uzun sürmedi. Bosnalı jeologlar ve dünyaca ünlü bazı arkeologlar kısa bir süre sonra piramitlerin aslında doğal bir oluşum olduğunu kesin kanıtlar göstererek halka açıkladılar.

İddiasının çürütülmüş olması Osmanagic’i durdurmadı. Her komplo teorisyeni gibi o da resmi tarih yalan söylüyor, söylemine sarılarak iddiasında ısrarcı oldu. Daha açık bir ifadeyle, kanıtlar benim umurumda değil, ben nasıl inanıyorsam gerçek de öyledir anlamına gelen bir duruş sergiledi.

Onun yaptığı kazılar, Avrupa’da ve ülkesinde büyük tepki toplamaktadır. Avrupa Arkeologlar Derneği başkanı Anthony Harding onun için şu cümleleri kullanmıştır:

“Osmanagic, utanç verici bir şekilde, Bosna’nın gerçek mirasının bir bölümünü yok etme tehdidinde bulunan sahte bir arkeoloji projesi yürütüyor”

Piramit olduğu iddia edilen bu oluşumlar, Osmanagic’in iddiasından sonra turist çekmeye başlamış. İnsanlar buraya meditasyon yapmaya ve şifa bulmaya geliyorlarmış.

Osmanagic’in çok saygın bir bilim insanı olduğunun iddia edildiği bazı yazılar internet ortamında dolaşmaktadır. Oysa bu da bir aldatmacadan ibarettir. Basit bir wikipedia araştırması dahi bu yalanı çürütmeye yetiyor.

Batuhan AĞAŞ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2824 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın