• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Küçük Buz Çağının Tarihi Olaylar Üzerindeki Etkisi
14. yüzyılın sonlarıyla 19. yüzyılın sonu arasında, Küçük Buz Çağı olarak bilinen bir soğuma dönemi gezegeni soğuttu. Avrupa, çeşitli yüzyıllar boyunca ve özellikle 1560 ila 1660 yılları arasında sert ve kararsız havayı yaşadı. Bazı uzmanlar, o dönemde yaşanan pek çok tarihi olayın ardında iklim koşullarının büyük bir etkisi olduğunu düşünmektedir. 

1315 ilkbaharından başlayarak, soğuk hava ve sağanak yağmurlar, Avrupa çapında bitkileri ve hayvan çiftlerini yok etti. Sınıf savaşları, siyasi çekişmeler ve milyonlarca insanın açlık çekmesi nedeniyle daha önce müreffeh olan ülkeler istikrarsızlaştırdı. Kaynakların iddiasına göre,1320'lerin başlarına kadar devam eden Büyük Kıtlık yüzünden yamyamlık vakaları görülmüştür.

Küçük Buz Çağı


Genel olarak sıçan ve pire ile bulaşan bir hastalık olan Kara Ölüm, 14. yüzyılın ortalarında Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya'da tahribata neden oldu. Avrupa nüfusunun yüzde 30 ila 60'ı dahil olmak üzere yaklaşık 75 milyon insanı öldürdü. Bazı uzmanlara göre, iklim koşulları sağlıklı beslenmeyi zorlaştırdığından, insanların bağışıklık sistemleri güçsüz düşmüştü ve kara ölüm bu sayede çok daha fazla ölüme sebep olmuştu.

Protestanlar ile Katolikler arasındaki Orta Avrupa'daki Otuz Yıl Savaşları'nın da Küçük Buz Devrine bağlı olduğu düşünülmektedir. Acımasız koşullar, tarımsal üretimi sınırladı ve tahıl fiyatlarını şişirdi, sivil hoşnutsuzluğu tetikledi ve Avrupa güçlerinin ekonomilerini zayıflattı. Bu modele göre, bu faktörler dolaylı olarak kıtanın çoğunu 1618'den 1648'e kadar savaştı.

18. yüzyılın sonuna gelindiğinde, yirmi yıl süren kötü tahıl hasatı, kuraklık, sığır hastalığı ve yükselen ekmek fiyatları, köylüler ve Fransa'daki kentsel fakirler arasında huzursuzluk yarattı. Ve, bazı tarihçilerin Küçük Buz Devrine bağladıkları 1789 Fransız Devrimi patlak verdi.

laufmaschine

1816'da yetersiz bir yulaf hasatı birçok Alman çiftçiyi atlarını vurmaya zorladı. Gıdaya ihtiyaç duymayan ulaştırma ihtiyacı aristokrat Karl Drais von Sauerbronn'ın modern bisikletin pedal öncesi bir öncüsü olan "laufmaschine" ini yaratması için ilham kaynağı oldu.

Kaynak: history.com


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1895 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın