• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Sayfa Yönelendirme
Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Eski Türkler, Sadece Savaştan Anlayan İnsanlar mıydı?

Eski Türkler denildiğinde genellikle insanların kafasında at sırtında koşan elinde de kılıç olan bir profil canlanıyor. Şüphesiz akıllarda böyle bir şeyin oluşmasında Türklerin savaşçılık yetenekleri ile öne çıkan bir millet olması etkili ise de Eski Türkleri, sadece savaş yapan insanlar olarak düşünürsek yanılırız.

Eski Türkler tarafından kurulan pek çok devlet geniş topraklara sahipti.  Böylesine geniş topraklara bir devlet düzeni ve otoritesi getirmek sadece askeri başarılar ile mümkün olamaz. Geniş bir bölgede etkin olabilmek için her şeyden önce coğrafya bilmeniz, o topraklarda yaşayan halkları tanımanız, diplomasiden iyi anlamanız ve çok iyi bir organizazyon yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Bunlarla beraber, iyi ekonomi bilmeli ve en önemlisi tutarlı bir dünya görüşünüz olmalıdır. Büyük imparatorluklar yönetmek için burada tek tek sayamayacağımız pek çok yeteneğe daha sahip olmanız gerekiyor. 


Eski Türkler denildiğinde aklımıza at sırtında elinde kılıçla düşmana saldıran bir profilden ziyade yaşadığı coğrafyayı iyi bilen bu coğrafyaya tam anlamıyla uyum sağlamış, döneminin teknolojisini belli oranda takip eden ve hatta demircilikte ustalaşmış, coğrafyanın izin verdiği ölçüde tarım yapan, Devlet yönetimi konusunda bilge olan insanlar gelmelidir. Türklerin en çok öne çıktığı alan askerliğin de çok ciddi bir alan alan olduğunu da gözardı etmemeliyiz. 

-Batuhan

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1437 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın