• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/eglencelitarih?ref=bookmarks
  • https://plus.google.com/+Eglencelitarihtarih
  • https://twitter.com/Eglenceli_Tarih

Anket
eglencelitarih.com'u arkadaşlarınıza da önerir misiniz?
Nazım Hikmet'in Soyu ve Ünlü Akrabaları

Türk Edebiyatı’nın en önde gelen ve ünlü isimlerinden biri olan Nazım Hikmet’in ailesinde birçok ünlü isim bulunuyor. Bu yazımda yazarın kendisine değil ama soyunu taşıdığı önemli isimlere, akrabalarına ait yaptığım araştırmaya değindim.

Nazım Hikmet’in babası Matbuat müdürlüğü ve Hamburg Şehbenderliği yapmış olan Hikmet Bey ve annesi Ayşe Celile Hanımdır. Hikmet Bey’in babası Çerkez Nazım diye de tanınan Şair Nazımdır (1840-1926). Nazım Paşa, Mevlevi tarikatı mensubudur ve Osmanlı sancaklarında valilik yapmış önemli bir devlet adamıdır.

Nazım Hikmet’in annesi Ayşe Celile Hanım ünlü Hasan Enver Paşa’nın kızıdır. Hasan Enver Paşa (1857-1929), Sultan Abdülhamit’in yaverliğini yapmış bir subaydır. Hasan Enver Paşa’nın saray içinde nüfuzlu olmasının asıl nedeni babası Şehit Mustafa Celaleddin Paşadır. Nazım Hikmet’in annesi de onun isminin dişi şekli olan Celile ismini taşımaktadır. Celile Hanım, babası sayesinde Abdülhamit’in ressamı Fausto Zonaro’dan dersler almıştır ve natürmort resimler yapan usta bir ressam olmuştur. Ayrıca Nazım Hikmet’in babası Hikmet Bey’den boşandıktan sonra ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı ile duygusal bir ilişki yaşamışlar fakat evlenememişlerdir.

Hasan Enver Paşa, 93 Osmanlı-Rus Harbi’nin unutulmaz komutanlarından Müşir Mehmet Ali Paşa’nın kızı Leyla Hanım ile evlidir ve Ayşe Celile Hanım bu evlilikten doğmuştur. Ayrıca bu evlilikten Mustafa Celaleddin (1890-1919), Münevver (1885-1942), Mehmet Ali (1892-1915) ve Sara (?) isimli çocukları olmuştur. Mehmet Ali, 1915 yılında Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuştur. Ünlü şair Oktay Rıfat “Horozcu” (1914-1988) da Münevver Hanım’ın oğludur.

-Antiparantez - “Bu arada Oktay Rıfat’ın öz amcası Ali Rıfat Çağatay’ın İstiklal Marşı’nın ilk bestecisi olduğunu da atlamayalım. Ali Rıfat Bey’in oğlu da Fenerbahçeli milli futbolcu Cafer Çağatay’dır (1899-1991). Bu ailenin baba tarafından bilinen en eski ferdi de Ali Rıfat Çağatay’ın adını taşıdığı ve 1848 Macar İhtilali sırasında Osmanlı’ya sığınan Macar Ali Rifat Bey’dir.”

Hasan Enver Paşa’nın babası, yani Nazım Hikmet’in annesi olan Ayşe Celile Hanımın dedesi olan Şehit Mustafa Celaleddin Paşa (1826-1876), 1848 devrimi ve Rus istilası döneminde Lehistan’dan siyasi bir mülteci olarak Osmanlı’ya sığınan Constantin Borcenski’dir. Resimde yetenekli ve daha da önemlisi haritacılıkta uzmandır. Aynı zamanda Türkçülük kuramını ortaya atanların başında gelir ve bununla ilgili bir eser yazmıştır.

Hasan Enver Paşa’nın annesi Saffet Hanım ise Avusturya Ordusu’nda yetişen ve Osmanlı Ordusu’na geçtikten sonra Müslüman olan ve gerçek adı Mihajlo Latas olan ünlü Serasker Ömer Lütfi Paşa’nın (1806-1871) kızıdır. 1828 yılında Osmanlı’ya iltica eden Ömer Lütfi Paşa, veliahtlığı döneminde Sultan Abdülmecid’in hocalığını yapmıştır. Ömer Lütfi Paşa 1853-56 Kırım savaşı sırasında ordunun başında bulunan isimdir.

Hasan Enver Paşa’nın eşi Leyla Hanım, sözünü ettiğimiz üzere Müşir Mehmet Ali Paşa’nın (1827-1878) kızıdır. Müşir Mehmet Ali Paşa’nın gerçek adı Ludwig Karl Friedrich Detroit olup Fransız asıllı bir Almandır. Nedeni bilinmeyen bir şekilde Osmanlı’ya sığındıktan sonra Tanzimat döneminin üç önemli isminden biri olan Mehmet Emin Ali Paşa’nın himayesine girmiştir. 93 Harbinde Tuna Cephesi komutanlığı yapmış ve savaş bittikten sonra yapılan Berlin Kongresi’nde Osmanlı Heyeti’ni temsil eden üç kişiden birisi olmuştur. Kongrede alınan kararlardan memnun olmayan Kosova halkı tarafından linç edilerek öldürülmüştür.

Müşir Mehmet Ali Paşa’nın Leyla Hanım’dan başka bildiğimiz dört kızı daha vardır. Bunlar Hayriye, Zekiye, Adviye ve Saniye’dir. Bu kardeşlerin en büyüğü olan Hayriye Hanım, Hareket Ordusu Kumandanı Hüseyin Hüsnü Paşa (1856-1926) ile evlidir. Torunları olan Mehmet Ali Aybar (1908-1995) Türkiye rekortmeni bir sprinter ve aynı zamanda Türkiye İşçi Partisi’nin genel başkanlığını yapmış bir siyasetçidir. Aybar, 1965 ve 1969 yıllarında iki kez İstanbul milletvekili seçilmiştir.

Müşir Mehmet Ali Paşa’nın üç numaralı kızı Zekiye Hanım, İsmail Fazıl Paşa (1856-1921) ile evlidir. Giritli Cebecioğulları ailesine bağlı olan İsmail Fazıl Paşa, Sultan II.Abdülhamit’in başyeverliği görevinin yanında birçok üst düzey görevde bulunmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyet döneminin önde gelen isimlerinden Ali Fuat Cebesoy (1882-1968), İsmail Fazıl Paşa ile Zekiye Hanım’ın oğludur.

Son olarak kesin bir bilgi olmasa da Mehmet Ali Paşa’nın en küçük kızı olan Saniye Hanım ise Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının en etkili kalemlerinden Sabahattin Ali’nin (1907-1948)babaannesi olduğu Hıfzı Topuz tarafından dile getirilmektedir.

Daha detaylı bir araştırma yapmak suretiyle çok daha ilginç akrabalıklarla karşılaşacağımıza emin olsam da daha ileri gidemedim. Her ne kadar konu başlığına Nazım Hikmet ismini koysak ve oradan yola çıkarak araştırma yapmış olsam da görülüyor ki, bu soy yakınlıklarının merkezinde olan kişi Hasan Enver Paşa’dır. Hem Serasker Ömer Lütfi Paşa’nın torunu hem Şehit Mustafa Celaleddin gibi bir paşanın oğlu hem de Müşir Mehmet Ali Paşa’nın damadı olan Hasan Enver Paşa’nın çocukları ve torunları Türkiye’nin gündeminde yer almışlardır. Yine bunun yanında Müşir Mehmet Ali Paşa’nın torunları da Türkiye’de ün yapmışlardır.

UMUT EKER

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
4864 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın